info_dysk - informatyk

tel. 501 255 288
Przejdź do treści

Menu główne:

 Dysk twardy - podzespół o który trzeba dbać szczególnie.

Wydawać by się mogło, że dysk twardy tylko sobie jest i pracuje. Nic bardziej mylnego! Dysk podzielony jest na setki tysięcy sektorów, tak jak jedna kratka w zeszycie to jeden sektor, a zeszyt to cały dysk. W sektorach zapisywane i odczytywanę są dane i pliki. W przypadku, gdy następuje jakaś nieoczekiwana sytuacja, np. nagłe zamknięcie systemu, dane w sektorze, na którym pracował w danej chwili dysk, mogą ulec uszkodzeniu. W takiej sytuacji system wyklucza dany sektor i odznacza go jako uszkodzony. Zapis i odczyt danych na takim sekorze jest utrudniony, a nierzadko niemożliwy. W takiej sytuacji w informatyce pojawia się pojęcie "Bad sector" - czyli uszkodzony lub wadliwy sektor.

Są dwa rodzaje bad sektorów, pierwsze to bad sektory logiczne, powstałe np. w wyniku sytuacji, którą opisałem powyżej, a drugie to bad sekory mechaniczne, czyli powstałe w wyniku uszkodzenia mechanicznego, np. upadku lub wstrząsu. O ile "bady" logiczne można w 95% przypadków z powodzeniem odzyskać i przywrócić do pełnej sprawności, o tyle bad sektorów mechanicznych niestety usunąć się nie da i konieczne może okazać się kupno nowego dysku.


Co robić, by zadbać o dysk twardy?

- posiadać więcej niż jedną partycję (dysk twardy widoczny w moim komputerze), można mieć ich kilka, posiadając fizycznie jeden twardy dysk zainstalowany w komputerze;
- jedną partycję przeznaczyć na zainstalowanie w niej systemu windows i wszystkich sterowników, resztę danych przechowywać na pozostałych partycjach;
- minimum raz na pół roku przeinstalowywać od nowa system windows (popularnie zwany format);
- co najmniej raz w roku wykonać pełne zerowanie dysku (nie mylić z formatowaniem);
- dbać odpowiednio o komputer (czytaj inny artykuł).


Tak wygląda obraz powierzchni dysku z bad sektorami:


Pojawienie się czerwonych kwadratów oznacza uszkodzenie sektorów - jeden kwadrat to od kilku do nawet kilkuset sektorów. W takiej sytuacji najlepiej zgłośić się do specjalisty.
Do usunięcia bad sektorów wymagane jest użycie specjalistycznego oprogramowania. Usuwając bad sektory samodzielnie lub szukjaąc pomocy na forach internetowych można pogorszyć sytuację i uszkodzić dysk bezpowrotnie.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego